Co to jest pilates?

Pilates to nie tylko ćwiczenia na macie, czy na wyspecjalizowanym sprzęcie. Pilates jest systemem łączącym sferę ruchu fizycznego ze sferą mentalnym. Podzczas treningu wzmacnia siłę fizyczną, elastyczność, koordynację, redukuje poziom stresu, polepsza koncentrację oraz sprzyja lepszemu samopoczuciu.

https://balanced-body.pl/wp-content/uploads/2018/11/joseph-pilates-studio.jpg
Joseph Pilates w swoim studio w Nowym Jorku rok ok.1940

żródło grafiki: https://www.pilatesfoundation.com/pilates/the-history-of-pilates/

Historia Józefa H. Pilatesa

Józef Pilates urodził się w 1883 roku w Dusseldorfie w Niemczech. Był bardzo chorym dzieckiem, które zmagało się z astmą i gorączką reumatyczną. Kochał wiele form ruchu, w szególności gimnastykę, boks, bodybuilding, wschodnie sztuki walki oraz filozofię starożytnych Greków i Rzymian.

Podczas wybuchu Pierwszej Wojny Światowej został internowany do Anglii na wyspę Isle of Man, gdzie praktykował i uczył swojego progamu ruchu, który wówczas nosił nazwę „Contrology”. Podczas swojego pobytu na wyspie zaczął tworzyć sprzęty, które dziś wykorzystujemy w studio pilates. Sprzęty te służyły do rehabilitacji niepełnosprawnych i chorych żółnierzy. Po wojnie Józef Pilates został zaproszony do Niemiec by trenować niemiecką armię. Następnie został zaproszony do USA przez jednego z najlepszych w tamtym czasie bokserów Maxa Schmellinga. Podczas podróży do USA poznał swoją żonę Clarę, z którą w1926 roku w Nowym Jorku otworzył pierwsze na świecie studio pilates. Początkowo głównymi klentami jego studio była elita Nowego Jorku oraz tancerze, baletnice z kontuzjami, czy gimnastycy, chcący polepszyć swoje wyniki, czy możliwości. Podczas swojego życia Józef Pilates opracował ponad 600 ćwiczeń na różnego rodzaju sprzęcie zaprojektowanym przez siebie.

żródło informacji: https://www.pilatesfoundation.com/pilates/the-history-of-pilates/

Zasady Pilates

Aby głębiej zrozumieć system J. Pilatesa należy przyjrzeć się zasadom jakie stosowane są podczas sesji. Józef Pilates nigdy nie spisał tych zasad podczas swojego życia. Zostały one opracowane nieco później przez jego uczniów, których teraz nazywamy „pilates elders”. Są to osoby, które bezpośrednio uczyły się od samego twórcy.

Szkoła BASI, tj. Body Arts and Science International, którą założył Rael Izacowitz opracowała 10 zasad pilatesu, które są podstawową częścią sesji pilates:

  1. Świadomość – Awareness
  2. Balans – Balance
  3. Oddech – Breath
  4. Precyzja – Precision
  5. Koncentracja – Concentration
  6. Centrum – Center
  7. Kontrola – Control
  8. Płynność – Flow
  9. Efektywnosć – Efficiency
  10. Harmonia – Harmony

Szkoła BASI pilates podkreśla, że gdy chodzi o pracę z ciałem w celu polepszenia kondycji lub rehabilitacji podstawowe elementy są często zapominane. Te elementy odnoszą się do aspektu mentalnego, umysłowego. Wykorzystując aspekt umysłowy podczas nauki ruchu, rehabilitacji jesteśmy w stanie wykorzystać ludzi potencjał w znacznie większym stopniu.